Partner serwisu: Trelleborg_Wheels

Monosem ValoTerra – elektryczny siewnik punktowy z Francji

Dodano: 28.03.2024
Monosem ValoTerra fot. Tomasz Kuchta
Monosem ValoTerra pozwala na precyzyjny wysiew nasion do prędkości 14 km/h fot. Tomasz Kuchta

Na targach Agrotech w Kielcach mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska najnowszemu siewnikowi punktowemu od Monosema. Jakie atuty ma ta maszyna, by przekonać do siebie najbardziej wymagających klientów?

Elektryczny napęd sekcji, podciśnieniowy układ rozdzielający nasiona, czy prędkość wysiewu sięgająca 14 km/h. To tylko niektóre wyróżniki siewnika Monosem ValoTerra.

Ciągnik autonomiczny AgXeed o mocy 156 KM. Jak wypadł w pracy z kultywatorem i agregatem uprawowo-siewnym?

Na polskich polach rozpoczęła się rewolucja autonomiczna. Jak historycy będą szukać jej początku, to właśnie dla nich go podajemy – lata 2023/2024. Spory udział w jej krzewieniu ma firma Agrihandler, która jest generalnym importerem ciągników autonomicznych kilku producentów m.in. firmy AgXeed. Przetestowaliśmy najmocniejszego z nich w pracy z kultywatorem i aktywnym agregatem uprawowo-siewnym.
Czytaj dalej

Elektryczny napęd i podciśnienie

Siewnik ValoTerra wyposażony jest w elektryczny napęd aparatu rozdzielającego nasiona, nawóz oraz mikrogranulat. Ciekawostką jest fakt, że w ramach opcji producent oferuje system MSM, który umożliwia zmienne dawkowanie każdego ze składników na każdym z rzędów osobno.

Do 14 km/h – 

z taką maksymalną prędkością może pracować siewnik Monosem ValoTerra całkowicie zachowując precyzję wysiewu.

Kolejną ważną informacją jest to, że siewnik charakteryzuje się podciśnieniowym układem rozdzielającym nasiona, co ułatwia wysiewanie różnych nasion.

Monosem ValoTerra występuje w szerokościach roboczych od 6 do 8 rzędów w przypadku kukurydzy, a także aż do 12 rzędów jeśli mówimy o roślinach wymagających mniejszego rozstawu między rzędami np. rzepak, czy burak cukrowy.

Dane techniczne siewnika ValoTerra

W standardzie wentylator napędzany jest za pomocą wałka odbioru mocy, ale w ramach opcji możliwe jest też zastosowanie napędu hydraulicznego.

Monosem ValoTerra 2 fot. Tomasz Kuchta
Siewnik charakteryzuje się podciśnieniowym układem rozdzielającym nasiona, co ułatwia wysiewanie różnych nasion fot. Tomasz Kuchta

Pojemność zbiornika na nawóz wynosi 1350 l i może zostać powiększona przez nadstawkę – wówczas zwiększy się ona o 600 l. Gdyby taka wartość nam nie wystarczała, wówczas możemy nasz siewnik doposażyć w przedni zbiornik o pojemności 1000 lub 1500 l.

Duże wrażenie robi docisk sekcji wysiewającej wynoszący aż do 325 kg. Może on być regulowany w zakresie co 30 kg. W siewniku zastosowano też największe na rynku talerze otwierające bruzdę o średnicy 450 mm.

Prezentowany na wystawie Agrotech 8-rzędowy siewnik Monosem Valoterra waży ok. 3,5 t. Jak zaznacza Pavel Romysl, regionalny kierownik sprzedaży w firmie Monosem, waga ta jest niezbędna przy osiąganiu wyższych prędkości siewu na poziomie nawet 14 km/h. Jak dowiedzieliśmy się, producent pracuje obecnie nad rozwiązaniem umożliwiającym siew z prędkością do 20 km/h. Ma ono być gotowe w sezonie 2025.

Katalogowo taki siewnik kosztuje 102 tys. euro netto i jak dowiadujemy się od przedstawiciela firmy Monosem, na polskim rynku zostały sprzedane już pierwsze takie maszyny. Kolejne są zamówione przez dealerów.

Monosem ValoTerra 3 fot. Tomasz Kuchta
Maksymalny docisk sekcji wysiewającej wynosi aż do 325 kg fot. Tomasz Kuchta
Drukuj artykuł: print

Filmy @traktor24

Wszystkie >
Test Steyr 4120 Multi. Zobacz jak pracuje Ciągnik autonomiczny AgXeed. Zobacz jak pracuje Zbiór kukurydzy na kiszonkę z czujnikiem HarvestLab 3000 Traktorowy majstersztyk ukryty w ciągniku Fendt 209 F Vario Profi+ Film z testu kombajnu Deutz-Fahr C6305 TS Wyjątkowy Ursus. Imponuje trakcją i mocą Test Steyr Absolut 6280 CVT Test przystawki Emmarol EMH 4. W słoneczniku i kukurydzy Kupił nowe opony Trelleborg i napełnił je cieczą McCormick X5.120 w teście redakcyjnym